• Uczniowie naszej szkoły mają talent i świetne pomysły…

          •  

            Nasi siódmoklasiści, przy wsparciu wielu życzliwych im osób, przygotowali inscenizację „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Warto dodać, że była to inicjatywa uczniów, podobnie jak to, żeby premierę spektaklu zorganizować na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.
            Nasi uczniowie wykazali się odpowiedzialnością i pracowitością: poświęcili swój wolny czas,
            w tym ferie, na niezliczone próby i warsztaty, dzielnie znieśli tysiące uwag, nauczyli się na pamięć scenariusza, który liczy aż 34 strony i został napisany dziewiętnastowieczną polszczyzną,

            aż pięciokrotnie wystąpili przed publicznością w Olkuszu, Sławkowie i Bukownie i zawsze byli nagradzani gromkimi brawami. Z całą pewnością talentem aktorskim, tanecznym i wokalnym wykazali się: Zosia Skubis i Emilia Kańtoch jako Skierka i Chochlik, Patryk Pytel w roli Kirkora,

            Szymon Łonak, grając rolę pustelnika i żołnierza,  Maks Szlęzak jako Gralon i Kanclerz,
            Kasia Niewrzał w roli wdowy, Jakub Lorek jako starzec, poseł i lekarz, Magda Kurek jako Alina,

            Franciszek Putek w roli Grabca, Szymon Oleksak jako Fon Kostryn, Kinga Kaczmarek, Julia Ways i Maja Chojowska jako druhny i posłanki, Piotr Kańtoch w roli rycerza, Kamil Szulejewski i Jan Piątek jako posłańcy, Emilia Rzońca jako wokalistka, która razem z Malwiną Wilk wcieliła się
            w postać Goplany, Piotr Kawalec jako konferansjer, Szymon Zub w roli Filona i konferansjera,

            Malwina Cebo, która zagrała tytułową Balladynę, a także czwartoklasiści: Anastazja Chlebicka, Marysia Szlęzak i Jasiu Kocjan jako dzieci.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w realizacji tego projektu:

            rodzicom naszych uczniów za serce, wsparcie i cierpliwość, za piękne rekwizyty, doskonałą organizację, pomoc za kulisami i obecność na wszystkich przedstawieniach,  firmie Asmko bis, fundacji ZGH „Bolesław”, a także firmie Schnaider Electric za wsparcie finansowe,  panu dyrektorowi, naszemu wychowawcy i nauczycielom za wszelką pomoc, za zorganizowanie wspaniałych warsztatów, zapewnienie nam wszystkiego, czego potrzebowaliśmy. Dziękujemy również bardzo panu Maciejowi Nabiałkowi za cierpliwość i profesjonalne warsztaty, panu Mateuszowi Wróblowi za pomoc w przygotowaniu  układów tanecznych, pani Anecie Ślusarczyk
            i pani Agnieszce Rosie za przygotowanie wokalne Emilki, pani Krystynie Łaskawiec za uszycie nam strojów i dekoracji, pani Katarzynie Sikorze za piękne wianki, panu Dawidowi Izdebskiemu
            za wypożyczenie strojów rycerskich, a zespołowi „Spod Buczyny” za stroje ludowe. Dziękujemy także dyrekcji i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Sławkowie i Bukownie
            za cierpliwość, gościnność i doskonałą współpracę. Dziękujemy dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie, pracownikom Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Bukownie oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie za współpracę przy zorganizowaniu gry dydaktycznej „Gra o tron”, w której mogliśmy sprawdzić swoją znajomość „Balladyny”.

            Słowa podziękowania kierujemy także do pracowników Urzędu Miejskiego królewskiego Gniezna za podarowanie nam flagi z herbem miasta. Dziękujemy również wszystkim, którzy poświęcili swój czas, żeby obejrzeć nasze przedstawienie.

            Zapraszamy do galerii zdjęć z MOK- u w Sławkowie, za które dziękujemy pani Katarzynie Zawadzie – Pęgiel.

            Bardzo dziękujemy także Fundacji ZGH „Bolesław”za miłe słowa i relację z premiery „Balladyny”

            w MOK – u w Olkuszu.

            https://zghboleslaw.pl/pl/aktualnosci/fundacja-zgh/208-talent-i-pasja-na-scenie-sukces-szkoly-nr-2-w-bukownie-z-balladyna-juliusza-slowackiego?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR11jzTn7CjZUZ_w5qtm47jfeHQWVTx8cY2YMdPvZlAlMF_B3glqN1hcXXI_aem_AWKX-deKucUXXqcJikOt9AN3uMpFBt3iEkaW6g9dcfit25TXEBG1wXItPupBP9ribf7xVMVTEYFxSlKOMJjNSKXj

          • Zaproszenie

          • Serdecznie zapraszamy Rodziców wraz z dziećmi na dzień otwarty w naszej szkole, który odbędzie się 27 maja 2024r. w godzinach 10.00-12.00.

            W programie m.in. przedstawienie teatralne, występy muzyczne, warsztaty plastyczne, zabawy integracyjne oraz zajęcia z języka angielskiego.

            Informujemy również, że w czasie ww. zajęć rodzice będą mogli poznać ofertę szkoły dotyczącą zajęć świetlicowych i pozalekcyjnych.

            Dyrektor, grono pedagogiczne i uczniowie SP nr 2 w Bukownie

            Zapraszamy na wirtualny spacer po naszej szkole!

            https://view.genial.ly/6287a029bf2a17001852f9ba

          • 3 MAJA

          • Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. W tym roku to uczniowie i uczennice z klasy V przedstawili scenki historyczne, pokazując znaczenie tego ważnego dokumentu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za przypomnienie o naszym narodowym dziedzictwie.

          • „Wehikułem czasu” na ucztę do Mirmiłowa.

          • W kwietniu 2024 roku uczniowie kl. 4 wzięli udział w projekcie pt. „Wehikuł czasu”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach omawiania lektury pt. „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. Pierwszym etapem prac była budowa wehikułów,  którymi uczniowie „przenieśli się” do czasów pierwszych Słowian. Wszyscy wybrali sobie również słowiańskie imiona, które w tym dniu chcieli nosić. Wśród uczestników wyprawy nie zabrakło m.in. Mirmiła, Mieszka, Bronisławy, Lubawy, Radomira oraz tytułowych bohaterów lektury – Kajka i Kokosza. Dalszym etapem projektu była przygotowana przez dzieci uczta na cześć Mirmiła. Oprócz „tradycyjnych” przysmaków w podróż został zabrany nawet toster, dzięki któremu, trzej dzieli wojowie przygotowali pyszne tosty dla wszystkich gości. Uczestnicy mieli także możliwość obejrzenia filmu o przygodach Kajka i Kokosza w wersji animowanej. Celem projektu było m.in. utrwalenie i poszerzenie wiadomości o lekturze, integracja zespołu klasowego oraz rozwój indywidualnych zainteresowań uczniów.

            Podczas jego realizacji nie zabrakło ciekawych pomysłów, wielu wspólnych działań i przede wszystkim dobrej zabawy.

            Cieszymy się z zaangażowania wszystkich uczniów w to przedsięwzięcie. Rodzicom dziękujemy za pomoc w dostarczeniu materiałów na pojazdy i przygotowanie niezbędnych na ucztę „potraw”.

          • Konkurs matematyczny DEXTER - finał

          •  11 kwietnia 2024 roku  w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się finał XIX edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego „DEXTER”.  W tym roku w konkursie udział wzięło 297 uczestników  z  29  szkól powiatu olkuskiego. Do ostatniego powiatowego etapu zakwalifikowało się 21 najlepszych matematyków z klas drugich i trzecich edukacji wczesnoszkolnej. Dlatego cieszymy się bardzo, że uczennica z trzeciej klasy naszej szkoły Zuzanna Piętka znalazła się w tym ścisłym gronie i została finalistką konkursu. Serdecznie gratulujemy Zuzi i życzymy dalszych sukcesów!

          • Zbiórka karmy

          •                            Zbiórka karmy- podsumowanie akcji.

            Każdego roku do schronisk trafia mnóstwo bezdomnych zwierząt. Część z nich szybko znajduje wymarzone domy, ale do wykarmienia zawsze pozostaje duża liczba zwierzaków. Pamiętając o tym, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce karmy i  potrzebnych rzeczy dla podopiecznych schroniska „Rafik” w Bolesławiu. Celem tego przedsięwzięcia była przede wszystkim troska o zwierzęta oraz uwrażliwienie dzieci na potrzeby czworonożnych przyjaciół. Organizatorkami i koordynatorkami zbiórki były panie: Anna Skrzyńska i Grażyna Sztyler. Bardzo cieszymy się, że tak wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w tej akcji charytatywnej. Nie liczy się przecież to ile posiadamy, ale ile dajemy innym i jak się z nimi dzielimy.

          • W bibliotece

          • W dniu 27 marca b.r. uczniowie klasy I zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci zostały zapoznane z zasadami korzystania z biblioteki, miały również okazję obejrzeć księgozbiór przeznaczony dla najmłodszych czytelników.

            Zanim jednak pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie ,musiały wykazać się znajomością bajek i baśni - pani bibliotekarka przygotowała dla nich zagadki i rebusy sprawdzające tę wiedze. Potem dzieci otrzymały dyplomy i słodkie upominki. Niewątpliwie najwięcej radości sprawiło im samodzielne wypożyczenie kolorowych książeczek.

          • Małopolski Dzień dla Klimatu w naszej szkole

          • Małopolski Dzień dla Klimatu to wydarzenie cykliczne, obejmujące różnorodne aktywności, przygotowywane przez powiatowych doradców do spraw klimatu i środowiska. Nasza szkoła włączyła się w tę akcję. Najważniejszy jej punkt to sadzenie nowych drzew w ramach akcji "Drzewo dla klimatu". Dzisiaj uczniowie klas młodszych wspólnie zasadzili czereśnię „Czesię”. Z niecierpliwością będziemy czekać żeby skosztować pierwszych owoców tego działania.

          • Konkurs matematyczny Dexter

            • 30 stycznia 2024 r. odbył się etap szkolny konkursu matematycznego „DEXTER”. W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy 3.

              Najlepiej z zadaniami konkursowymi poradziły sobie:

              Zuzanna Piętka i Klaudia Kopczyńska, które  reprezentowały  naszą szkołę w kolejnym,  gminnym etapie  konkursu, który odbył się 6 marca 2024 roku naszej szkole.
            • Uczennica Zuzanna Piętka zajęła II miejsce w konkursie i zakwalifikowała się do etapu powiatowego.

               

                                                                                                                

          • Uczta na Olimpie w klasie piątej

          •  

            W piątek, 1 marca, uczniowie klasy piątej zaprezentowali niezwykły projekt związany z mitologią grecką. Zorganizowali Ucztę na Olimpie, podczas której przebrali się za bogów i boginie olimpijskie i opowiadali o ich atrybutach.

            Na czele stołu zasiadł Zeus, król bogów, w towarzystwie swojej żony Hery, bogini małżeństwa, a także m. in. Atena, bogini mądrości i wojny; Ares, bóg wojny; Afrodyta, bogini miłości i piękna; Artemida, bogini łowów; Hefajstos, bóg ognia i kowalstwa; Hermes, bóg podróży i posłaniec bogów; Posejdon, bóg morza.

            Każdy z uczniów przygotował własny kostium i rekwizyty, na przykład, Zeus miał w ręku piorun, Atena wspaniałą tarczę, hełm i dzidę, Afrodyta jabłko i piękne róże, którymi obdarowała uczestniczki uczty, a Posejdon trójząb. Uczniowie prezentowali swoje postacie, odpowiadali na pytania i wszyscy wspólnie zjedli słodki poczęstunek, który nawiązywał do greckich potraw.

            Na olimpijskim stole nie zabrakło zatem winogron, ambrozji i nektaru oraz innych boskich przysmaków.

            Gratulujemy piątoklasistom, którzy udowodnili, że mitologia grecka jest bogatym źródłem wiedzy i inspiracji.

            Dziękujemy również rodzicom uczniów za zaangażowanie oraz pomoc w przygotowaniu strojów i smakołyków.

          • Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Sławkowie

          • 26 stycznia 2024r. uczniowie kl.5-6 uczestniczyli w wyjeździe do Muzeum Regionalnego w Sławkowie. Wyjazd realizowany był w ramach innowacji pedagogicznej, w której biorą udział obie klasy. W trakcie zwiedzania dzieci mogły poznać historię Sławkowa, podziwiać eksponaty pochodzące z wykopalisk na tym terenie, poznać dzieje górnictwa i hutnictwa. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach. Dzięki nim mogli „przenieść się w czasie”. Poznali sekret robienia własnoręcznie prawdziwego masła, nauczyli się mielić zboże żarnem, sprawdzili jak zrobić pranie na dawnej tarce czy szatkować kapustę. Pobyt w Muzeum był miłym zaskoczeniem dla uczniów. Z uwagą wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika i chętnie uczestniczyli w zajęciach. Z pewnością był to niezapomniany wyjazd pełen atrakcji.

          • W karnawale...

          • 15 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 1-4. Motywem przewodnim zabawy był kosmos, dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: astronautów, kosmitów, superbohaterów a także księżniczki, rycerzy, piratów, żołnierzy, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas zabawy wszyscy bawili się wesoło a uśmiech nie znikał z twarzy.

          • Artystyczne warsztaty

          • Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć rozwijających kreatywność uczestniczyli w warsztatach artystycznych  prowadzonych przez panią Paulinę Derdaś (prywatnie mamę Julii), która przybyła do nas z walizką ( i to dosłownie) pełną inspiracji. Uczestniczki zajęć poznały różne tajniki oraz techniki wykonywania i ozdabiania kartek, a także własnoręcznie wykonały kartki walentynkowe. Pani Paulino, gratulujemy Pani talentu, cierpliwości i pięknie dziękujemy za poświęcony czas oraz wszystkie upominki i "przydasie",  które otrzymaliśmy. Czekamy z niecierpliwością na następne zajęcia.   

          • PUNKT INFORMACYJNO-KONSULTACYJNY

          • Zapraszamy do Punktu Informacyjno-Konsultacyjnegodla osób używających/uzależnionych od alkoholulub narkotyków i członków ich rodzin,także w zakresie uzależnień behawioralnych.

                                                                                      Od 2 stycznia 2024 r
                                                                        
            Porady oraz konsultacje są udzielane
                                                                                        w każdy WTOREK
                                                                            
            w godzinach od 16.00 do 18.00

                               w budynku Przychodni MEDBUK Sp. z o.o. w Bukownie ul. Zwycięstwa (pokój nr 15, I piętro).

          • „Jestem częścią małej ojczyzny -poznaję swój region”.

          • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 5 i 6 uczestniczą w innowacji pedagogicznej związanej z poznaniem swojej najbliższej okolicy. Celem tych działań jest między innymi poznanie ciekawych miejsc w naszym mieście i regionie. W ramach innowacji uczniowie uczestniczyli 29 września w wycieczce do Ogrodzieńca. Celem wyjazdu było poznanie historii i tradycji regionu. W czasie wyjazdu dzieci miały możliwość podziwiać w Parku Miniatur makiety najbardziej znanych zamków i warowni. W Parku doświadczeń fizycznych uczniowie mogli poznać podstawowe prawa fizyki. Wiedzę tą mogli przybliżyć dzięki 47 urządzeniom. 16 listopada udało się zrealizować kolejny etap innowacji. Uczniowie zwiedzili Kopalnię Wiedzy o Cynku – ZGH „Bolesław” S.A. w Bukownie. Przed wejściem do muzeum obejrzeli maszyny, które kiedyś wykorzystywano do wydobycia rud cynku i ołowiu. Podczas zwiedzania mogli oni poznać wystawę poświęconą górniczo – hutniczej tradycji naszej małej ojczyzny. Multimedialna trasa zwiedzania obejmowała m.in. seans audiowizualny pt. „Żywioły”, ekspozycję zatytułowaną „Skarby ziemi olkusko-bolesławskiej”. W dalszej części  uczniowie poznali sposób eksploatacji i produkcji surowców. Końcowym etapem zwiedzania były sale, w których przedstawiono liczne pamiątki związane z tradycjami górniczymi oraz pokazano jak dawniej mieszkali górnicy z naszych terenów. W tym dniu dzieci wzięły również udział w warsztatach plastycznych w MOK w Bukownie. Tematem prac były dekoracje wykonane farbami na poszewkach.                                                                      Udział w innowacji pozwala uczniom na kształtowanie poczucia własnej tożsamości regionalnej, przywiązania do swojego miasta i regionu. Koordynatorkami tego przedsięwzięcia są:  Magdalena Pietras, Anna Skrzyńska i  Iwona Gugała.

          • Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie

          • Nasza szkoła po raz drugi uczestniczyła w realizacji projektu zdrowotnego Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie. Jest to program skierowany do uczniów z klas I - VI oraz ich rodziców. Głównym celem tego projektu jest aktywizacja ruchowa dzieci, rodziców, a także propagowanie w środowisku szkolnym i lokalnym zdrowego stylu życia. Program jest objęty patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Dziecięcego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie.

            Podczas realizacji dzieci aktywnie uczestniczyły w różnych zajęciach sportowych - zawodach, grach zespołowych, zabawach ruchowych i tanecznych. Zajęcia dostarczały im mnóstwo radości i satysfakcji, pozwoliły w wartościowy sposób spędzić wolny czas. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły również w zajęciach edukacji żywieniowej. Samodzielnie przygotowywały zdrowe II śniadanie w postaci kolorowych, apetycznych kanapek, piekły ciasta fit oraz dietetyczne ciasteczka z orkiszu ekspandowanego, przyrządzały soki i smoothie z naturalnych owoców.

            Rodzicom zaprezentowaliśmy materiały dotyczące zdrowego stylu życia w postaci filmów i webinarów .Uczestniczyli także aktywnie w zajęciach ruchowych wspólnie ze swoimi pociechami. Tego typu zajęcia dostarczają każdej ze stron mnóstwo radości, humoru, poprawiają samopoczucie, pozytywnie wpływają na sprawność, pozwalają budować pozytywne relacje między ludźmi - co ważne również wśród najmłodszego pokolenia.

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom z klas I-VI za udział i zaangażowanie w projekcie Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie.

            Koordynatorki projektu:

            Dorota Wincenciak, Renata Dukat, Lidia Mańka

          • Malowanie bombek choinkowych

          • Dzieci z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej uczestniczyły w warsztatach malowania ozdób choinkowych. Podczas wizyty w fabryce dowiedzieliśmy się jakie są etapy powstawania bombki szklanej, jak wygląda ręczne formowanie szkła oraz poznaliśmy tajniki dekorowania ozdób choinkowych. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci samodzielnie dekorowały bombkę szklaną według własnego pomysłu. Powstały bardzo ciekawe i piękne bombki, które dzieci zabrały ze sobą do domów. Na pewno znajdą swoje miejsce na świątecznej choince.