• Dla ucznia

• Koronawirus – jak sobie poradzić?
          Dlaczego tak się go boimy?
          Co się dzieje w naszej głowie?
          Jak się mniej niepokoić?

W tym ciężkim dla nas czasie nasuwa się wiele pytań.
          Co zrobić żeby obniżyć lęk?

- przestrzegaj zaleceń epidemiologicznych,
          - dziel się swoimi myślami i odczuciami,
          - nie kontroluj nowych doniesień o wirusie, a jeśli jest to konieczne korzystaj z wiarygodnych źródeł,
          - pamiętaj, że nie na wszystko masz wpływ,
          - zaplanuj swój czas.

Napięcie może wywoływać nie tylko sama sytuacja pandemii, ale też zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, czy rytmu dnia, a także obawa o przyszłość.
          Kilka porad, które pomogą Wam zrozumieć niecodzienną sytuację, w której wszyscy się znajdujemy.

Drodzy uczniowie,

w naszym języku nagle pojawiło się mnóstwo pojęć, które słyszymy wiele razy każdego dnia: kwarantanna, pandemia, zakażenie, wirus, myj ręce, nie wychodź z domu.
          Nie wiemy, jak sobie z tym poradzić, zadajemy mnóstwo pytań o tę sytuację.

Poniżej materiał, w którym w prosty sposób zostało przedstawione to, co się dzieje na świecie.

Drogi uczniu,

konieczność nauki domowej nie dla każdego jest opcją idealną - trudno zmotywować się do pracy, jeśli dookoła czeka na nas wiele przyjemności, a pogoda zachęca do wyjścia na spacer. Dlatego przygotowałam dla Was małą ściągawkę, która być może będzie dla Was pomocą w organizacji domowej szkoły.

uczen_bukowno.pdf

Bezpieczeństwo w sieci, czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Internet ma niewątpliwie wiele korzyści, ale także dużo zagrożeń. Przestrzeganie opisanych poniżej zasad pomoże Ci uchronić się przed negatywnymi aspektami korzystania z sieci. Pamiętaj, że nadmierne przesiadywanie przed komputerem, tabletem czy telefonem jest szkodliwe dla Twojego zdrowia. Nie zapominaj o rozwijaniu innych aktywności, spędzaniu czasu z rodziną, wprowadzaniu ruchu do swojego dnia.

Bezpieczenstwo_w_sieci.pdf

Gdzie szukać pomocy?

Drodzy uczniowie,
          czasami mamy problemy i kłopoty, z którymi trudno sobie poradzić. Warto wtedy poszukać miejsc, w których możemy otrzymać pomoc. Tutaj znajdziesz informacje o takich miejscach, gdzie możesz zgłosić się, jeśli potrzebujesz wsparcia.

Pamiętaj również, że masz wokół siebie rodziców i nauczycieli, którzy zawsze służą pomocą.

Zarządzanie czasem - Dlaczego warto planować swój dzień?

Drodzy Uczniowie,
          zarządzanie czasem, czy też zarządzanie sobą w czasie, to jedna z podstawowych umiejętności, którą każdy z nas powinien posiadać.

Planowanie pozwala przewidzieć, jakie przeszkody napotkamy na swojej drodze. Gdy przyjdzie czas na działanie, wiemy, jak reagować na daną sytuację, w jakiej kolejności rozwiązywać problemy, dzięki czemu nie tracimy czasu na nieskuteczne, często chaotyczne działanie. To sprawia, że zwiększamy swoje prawdopodobieństwo sukcesu. Planowanie przygotowuje nas zarówno do wykorzystywania okazji, jak i do unikania kłopotów.

Bukowno.pdf

propozycje-uczen.pdf

Jak będzie w szkole średniej? - nowe wyzwania, nowe oczekiwania, nowy czas.

Drogi Ósmoklasisto,

kończy się pewien etap w Twoim życiu – zaczniesz w tym roku naukę w liceum, technikum, czy szkole zawodowej. Spotkają Cię tu nowe wyzwania  i przeciwności, którym będziesz musiał/musiała stawić czoła.

NOWA_SZKOLA_NOWE_WYZWANIA.pdf

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Nie we wszystkich krajach świata jednak święto to przypada na 1 czerwca.

Korzenie Dnia Dziecka sięgają 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiło o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i ideały dotyczące praw dziecka.

prawa_dziecka.pdf

Stres – jak sobie z nim radzić? Wskazówki dla ósmoklasistów.

Stres to zjawisko naturalne, które towarzyszy ludziom w trakcie całego życia. Choć stres kojarzy nam się z czymś negatywnym, warto pamiętać, że jego odpowiednia porcja pobudza nas do działania, motywuje, ma pozytywny wpływ na nasz ogólny rozwój.

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

Drogi uczniu,

zachęcam do zapoznania się z informacją na temat pojęcia tolerancji.

Drodzy uczniowie,

zbliżają się ferie zimowe, dlatego warto pamiętać o bezpiecznym wypoczynku. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Ważne jest, aby nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek, abyście w czasie ferii dbali o siebie. Dobrze wypoczywajcie, by nabrać siły i motywację do dalszej nauki w nowym półroczu.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Poznaj zasady bezpiecznego Internetu!

Wiadomość do nauczyciela – poradnik

Pamiętaj, że to, w jaki sposób się komunikujesz, zarówno słownie, podczas dyskusji, jak i poprzez wiadomość/e-mail świadczy o Twojej kulturze. Poniżej kilka porad, w jaki sposób prawidłowo tworzyć wiadomości formalne, np. w relacji z nauczycielem.

Poradnik.pdf