• Dla rodzica

• Koronawirus – jak rozmawiać z dzieckiem?

Co nas przeraża?
          - rosnące statystyki zakażeń,
          - śmiertelność wirusa,
          - globalne rozprzestrzenianie się,
          - możliwość zakażenia swoich bliskich,
          - puste półki w sklepach,
          - ograniczenie funkcjonowania publicznego.

Wszystkie powyższe powody dotyczą zagrożenia życia ludzkiego. Co więcej wiążą się z tym, czego nie znamy, a ważnym aspektem funkcjonowania człowieka jest poczucie bezpieczeństwa.

Warto być świadomym swoich działań oraz pamiętać, że wszystkie reakcje są obserwowane przez dzieci, a później naśladowane.

Jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Drodzy Rodzice,

w obecnej sytuacji warto zadbać przede wszystkim o poczucie bezpieczeństwa dzieci. To, co ma ogromne znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa i minimalizowaniu stresu to schematy, rutyna dnia codziennego oraz wzmacnianie poczucia kontroli. Te zasady mają również zastosowanie w organizacji nauki w domu.

Jak motywować i wspierać dziecko do systematycznego uczenia się poza szkołą?

Motywacja to stan gotowości do podjęcia działania. Jest on ukierunkowany na rezultaty. Wiąże się z wysokim poziomem koncentracji na zadaniu.

Drodzy Rodzice,

poniżej przedstawiamy sposoby, które pomogą zmotywować dziecko do nauki w domu:

rodzic_bukowno.pdf

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci ?

Bezpieczeństwo dziecka w sieci  jest bardzo istotne w dobie Internetu. Internet, w tym portale społecznościowe to obecnie najbardziej wykorzystywane medium, a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane do pracy i nauki, jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń, nauczyć dziecko samodzielnego poruszania się online, właściwej reakcji na szkodliwe treści, a także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań w sieci.

Gdzie można uzyskać wsparcie - instytucje, numery telefonów, strony internetowe.

Drodzy rodzice,
          zachęcam do zapoznania się z materiałami, na temat telefonów zaufania dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz instytucji świadczących pomoc i wsparcie w sytuacjach trudnych.