• Żyj smacznie i zdrowo!

• W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny w naszej szkole czekały na nas liczne niespodzianki, a także odwiedziny wielu niezwykłych gości, ponieważ zorganizowaliśmy finał programu Żyj smacznie i zdrowo, dzięki któremu nauczyliśmy się wiele na temat zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, jak uniknąć marnowania żywności, energii czy wody, a także jak być świadomym konsumentem. Naszym pierwszym gościem była pani Ewa Czubryt z olkuskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, która opowiedziała nam o przyczynach, powikłaniach, leczeniu i zapobieganiu cukrzycy. Pani Ewie towarzyszyło minilaboratorium firmy Pharmbos, która sponsorowała badania poziomu glukozy we krwi dla uczniów naszej szkoły, ich rodzin, znajomych oraz społeczności lokalnej. Tuż obok gimnazjaliści dokonywali pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Wszyscy mieli sporo pracy, ponieważ chętnych do badań nie brakowało.  Nagrodą za udział w nich był certyfikat zwalniający z odpowiedzi ustnych i kartkówek w jednym, wybranym przez ucznia, dniu.

Z kolei naszym następnym gościem była pani Agata Knapik pełniąca funkcję państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, która rozmawiała z nami na temat wirusa HIV. Wiemy dzięki temu, jakich zachowań musimy się wystrzegać i na co zwracać uwagę, by uniknąć zakażenia. W tym samym czasie, kiedy starsze klasy zgłębiały tajemnice wirusów,  uczniowie klas I –V rozwijali swoje kulinarne pasje i przygotowywali zdrowe, wiosenne przekąski, a następnie ze smakiem je skonsumowali. Kolejnym punktem programu była rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Żyj smacznie i zdrowo. I tak owocową nagrodę za I miejsce odebrał Olaf Bień z kl. 4, II miejsce zajął Szymon Solecki z kl.6, a III – Weronika Mazur również szóstoklasistka. Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia dla Julii Kubanek z kl.4, Natalii Liszki z kl.6 oraz Bartka Pośpiecha z kl.4.

Następne zajęcia były przygotowane przez NZOZ Medbuk, w jego imieniu wystąpiła nasza szkolna pielęgniarka – pani Wioletta Podgórska, która wytłumaczyła nam, jak dbać o higienę, zdrowo się odżywiać i dlaczego należy unikać używek. Kolejnymi gośćmi byli absolwenci naszej szkoły. Jako pierwszy pokazał swoją siłę i umiejętności Tobiasz Filus, który wraz z tatą i młodszym bratem, a naszym kolegą - Mateuszem, przygotował pokaz karate kyokushin,  zachęcając wszystkich do uprawiania sportów i doskonalenia swojej sprawności fizycznej. Ten pełen wrażeń dzień zakończył się spotkaniem z dzielnymi strażakami z jednostki OSP Stare Bukowno, którzy zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności podczas pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej, a także nauczyli nas m.in. jak prawidłowo się zachować podczas pożaru lub wypadku i o czym należy poinformować  służby, wzywając je na pomoc. Mogliśmy także zobaczyć, z czego składa się wyposażenie strażaka „w akcji”.  Przed wyjściem do domu każdy uczeń otrzymał piękne, czerwone jabłko, którego smak przekonał chyba największych niedowiarków, że wcale nie jest tak trudno żyć smacznie i zdrowo.
          I ja tam z uczniami dzień wagarowicza miło spędzałem, poziom glukozy oraz ciśnienie dzielnie kontrolowałem i pyszne jabłka zajadałem.