• Zielona szkoła

        • "Zielona Szkoła" jest atrakcyjną i efektywną formą nauczania oraz rekreacji, podczas której uczestnicy mają możliwość zdobycia nowej wiedzy poprzez bezpośrednią obserwację zjawisk i przedmiotów w ich naturalnym środowisku  oraz specjalnych instytucjach.

          Uczniowie klasy III  Zespołu Szkół nr 2 w Bukownie spędzili dwa tygodnie w miejscowości nadmorskiej Darłówko. Celem wyjazdu  był wypoczynek dzieci w czystym ekologicznie terenie, zaspokajanie potrzeby spokoju i odpoczynku, regeneracja utraconych sił fizycznych i psychicznych, podnoszenie sprawności fizycznej, a także dostarczenie uczniom informacji o świecie na bazie środowiska społeczno-przyrodniczego Wybrzeża. 

          Podczas pobytu dzieci odwiedziły  uzdrowisko Kołobrzeg oraz miejscowość Jarosławiec. Wycieczki stworzyły możliwość zetknięcia się  z naturalna przyrodą regionu nadmorskiego oraz ciekawym krajobrazem – m.in. wybrzeżem klifowym. Uczniowie poznali związki i zależności zachodzące w ekosystemie nadmorskim, tj. klimatem, podłożem, światem roślin i zwierząt  oraz ludzi. Uczniowie zapoznali się z pracą rybaka. Bardzo ciekawie i barwnie opowiadało o niej Pan Leszek Kołakowski. Spotkanie  i rozmowy z nim pozwoliły uświadomić dzieciom, co zawdzięczamy pracy rybaka, ukazać  postęp w technice i kulturze.

          Innym bardzo ciekawym przeżyciem była wizyta w Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. Uczniowie poznali historię powstawania bursztynu bałtyckiego, inkluzji w bursztynie oraz złoża bursztynu w Polsce. Ze stanowisk widokowych podziwiali piękne, strome wybrzeże klifowe oraz unikatowe rośliny – sosnę czarną, wydmuchrzycę piaskową.

          Niezapomnianych wrażeń estetycznych dostarczały spacery brzegiem morza oraz pobyt  na plaży. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach ruchowych i plastycznych , a także w imprezie „Chrzest Morski”, które odbywały się właśnie na plaży.

          Podczas pobytu w Darłówku uczniowie mieli również okazję obejrzeć ciekawe inscenizacje – „Przyroda bez tajemnic”, „Morska opowieść”, ”Gwiezdny teatr”,” Opowieść  piracka”, a także aktywnie uczestniczyli w zabawach animacyjnych. Ponadto korzystali z Parku Wodnego. Bogata i różnorodna oferta zajęć dała dzieciom możliwość rozwijania zainteresowań, swobodnego dzielenia się spostrzeżeniami, przeżyciami, wyrażania uczuć radości z osiągnięć i przeżywania.

          Czas spędzony  nad morzem to także okazja do wyrabiania sprawności fizycznej, wytrzymałości i odporności, możliwość do korzystania z wyjątkowego klimatu, słońca i czystego powietrza. Zajęcia sportowe na boisku cieszyły się dużą popularnością.

          „Zielona Szkoła” to również okazja  do kształtowania u dzieci umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach społecznych, wobec przyrody i wytworów pracy ludzkiej. Mali uczniowie uczyli się współdziałania w grupie, umiejętności planowania, podziału pracy, gospodarności, zaradności życiowej. Chętnie uczestniczyli w dyskotekach i wieczornym ognisku. Takie imprezy bardzo zintegrowały uczniów, przyczyniły się do kształtowania wyjątkowej wspólnoty i więzi  między wychowankami .

          Czas spędzony w Darłówku był znakomitą okazją do wytworzenia u dzieci poczucia więzi z przyrodą, kształcenia uczuć patriotycznych, wzbudzania miłości do kraju ojczystego oraz podziwu dla jego piękna. Była to wyjątkowa  okazja do kształtowania u uczniów stosunku emocjonalno –opiekuńczego do przyrody, uświadomienia dzieciom faktu, że jesteśmy częścią świata przyrodniczego i że w pełni ponosimy za niego odpowiedzialność.

          W imieniu uczestników wyjazdu serdecznie dziękujemy   Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Burmistrzowi i Radzie Miasta  Bukowno  za dofinansowanie, którego  nam udzielono. Dzięki temu wsparciu możliwy stał się wypoczynek dzieci w czystym i zdrowym regionie.