• Zielona szkoła

        • W dniach od 30.05. do 13.06. 2016 roku klasa 3 uczestniczyła w „zielonej szkole” w Mrzeżynie. Opiekę wychowawczą sprawowały panie: Lidia Mańka i Anna Skrzyńska. Nad zdrowiem uczestników kolonii czuwała pielęgniarka, pani Teresa Pancewicz.

          Przed wyjazdem uczniowie zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa podczas podróży autokarem oraz statkiem, a także z zasadami poruszania się w kolumnie pieszej. Po przybyciu do ośrodka wczasowego Bogdanka w Mrzeżynie  zostali przydzieleni do swoich pokoi i zapoznani z regulaminem ośrodka. Następnego dnia odbył się pierwszy spacer do miasteczka oraz przywitanie z morzem. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego opalania się. Zostały ogłoszone konkursy.

          Podczas pobytu na zielonej szkole uczniowie zdobyli wiedzę o krajobrazie nadmorskim, rodzajach wybrzeża, obserwowali przyrodę nadmorską, poznali historię i kulturę kaszubską.Odbyli trzy wycieczki autokarowe do Kołobrzegu, doŚwinoujścia Międzyzdrojów i Trzęsacza oraz do Zieleniewa. Podczas wycieczki do Kołobrzegu, który znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, zwiedzili  Bazylikę Mariacką, molo, odbyli rejs statkiem  „Monika” po morzu i uczestniczyli w imprezie pirackiej.  Poznali sposoby transportu wodnego. Zobaczylirównież pomnik zaślubin Polski z morzem, który  jest modernistycznym pomnikiem pochodzącym z 1963 roku, który upamiętnia uroczystość Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim które miało miejsce 18 marca 1945 roku. Mieści się przy bulwarze Jana Szymańskiego, nadmorskim deptaku, który prowadzi do latarni morskiej oraz do mola spacerowego w Kołobrzegu. Zwiedzili Muzeum Minerałów, które mieści się w podziemiach latarni morskiej.

          Podczas drugiej  wycieczki dzieci odwiedziły Ford Gerharda, Muzeum Figur Woskowych i piękne okolice Trzęsacza, Warto było pojechać do Trzęsacza, który położony jest na typowym brzegu klifowym, dzieci mogły tutaj zobaczyć ruiny kościoła a raczej  pozostałości po wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku gotyckim kościele pw. św. Mikołaja. Świątynia pierwotnie wzniesiona w odległości ok. 1,8-2 km od brzegu morza, pośrodku wsi, uległa zniszczeniu w wyniku procesów abrazyjnych. Do dzisiaj zachowała się jedynie południowa ściana kościoła znajdująca się u szczytu klifu. Tutaj właśnie dzieci wysłuchały pięknej legendy o mikołajku nadmorskim. Wiedzą, że jest to roślina chroniona, która rośnie na wydmach polskiego wybrzeża. W Świnoujściu dużą atrakcją była przeprawa promem a w Międzyzdrojach spacer Aleją Gwiazd oraz Muzeum Figur Woskowych, gdzie mogli podziwiać znane i lubiane postacie z bajek i nie tylko. Koloniści uczestniczyli w dodatkowej wycieczce do Wioski Indiańskiej w Zieleniewie. Podziwiali tam pokazy kowbojsko-indiańskie, kaskaderskie oraz scenki westernowe. Wszystko to w niesamowitej scenerii oraz przy bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami z najdalszych zakątków świata. Pobyt w Wiosce Indiańskiej  na długo pozostanie w pamięci dzieci.

          Najwięcej czasu dzieci spędzały na plaży, gdzie w zależności od pogody, spacerowały brzegiem morza lub urządzały ciekawe zabawy. Chłopcy najczęściej grali w piłkę nożną, dziewczynki w dwa ognie, wszyscy bardzo chętnie budowali  z piasku, tworząc  bardzo pomysłowe rzeźby. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w wyścigach. Podczas zabaw na plaży dzieci zbierały muszelki, miały również możliwość obserwowania, w jaki sposób są chronione wydmy, które podlegają prawnej ochronie na całym wybrzeżu polskim.

          Dodatkową atrakcją dla dzieci były gry terenowe przeprowadzane przez animatorów z Ośrodka Bogdanka. Dzieci uczestniczyły w Dniu kowbojskim podczas którego to musieli znaleźć skarb czyli złoto. A niebyło to łatwe, bo czekały na nich różne przeszkody w postaci zadań do wykonania. Podczas dnia indiańskiego dzielnie strzelali z łuku usiłując „upolować bizony niedźwiedzie, ryby” za które otrzymywali odpowiednią liczbę punktów. Podczas Dnia cyrkowego mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną -  m.inn. chodząc po linie, kręcąc talerzami na patyku - i umysłową grając w różnorodne gry planszowe. Chętnie korzystali z placu zabaw gdzie  wytrwale ćwiczyli swoje mięśnie, skakali na trampolinie, grali w siatkówkę, badmintona czy po prostu bawili się. Bardzo dużą popularnością cieszyły się spacery po okolicznych lasach, gdzie dzieci miały możliwość uczestniczenia w „żywej lekcji przyrody”.

          Wieczorem odbywały się dyskoteki. Uczestniczyły również w ognisku podczas którego z ogromnym zapałem piekły kiełbaski, śpiewały przy akompaniamencie gitary i oczywiście tańczyły. Z okazji Dnia Dziecka koloniści odbyli  przejażdżkę Ciuchcią, która obwiozła ich po całym Mrzeżynie, przez port i okolice, a podczas przejażdżki wysłuchali opowieści o historii Mrzeżyna i  Wybrzeża.Niezapomnianych chwil dostarczyłchrzest morski , podczas którego koloniści poddani  zastali różnorodnym próbom sprawnościowym, składali przysięgę Neptunowi, że będą dbać o środowisko przyrodnicze, chronić je. Wszyscy pozytywnie przeszli te próby i  każdy kolonista uzyskał nowe  charakterystyczne imię. Z zachwytem oglądały pokaz sztuk magicznych.

          W czasie pobytu na kolonii każdego dnia sprawdzana była czystość w pokojach, dzieci otrzymywały punkty za posprzątanie swojego pokoju. Konkurs cieszył się dużą popularnością, widać było zaangażowanie ze strony dzieci. Podczas pobytu na kolonii dzieci cieszyły się dobrym zdrowiem, żadne dziecko nie wymagało wizyty lekarza ani poddawania kosztownemu leczeniu. Na zakończenie kolonii każde dziecko dostało  pamiątkowy breloczek  i dyplom, a zwycięzcy poszczególnych konkursów również ciekawe nagrody.