• Szkolny Dzień Zdrowia

• W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w marcu odbył się Szkolny Dzień Zdrowia. Jest on nie tylko konkurencją dla dnia wagarowicza, ale przede wszystkim okazją do uświadomienia wszystkim, jak cennym skarbem jest zdrowie i jak należy się o nie troszczyć.
          Szkolny Dzień Zdrowia to również podsumowanie wszystkich programów i projektów edukacyjnych związanych ze zdrowiem, w których biorą udział uczniowie naszej szkoły, np. Szklanka mleka, Owoce w szkole, Trzymaj formę, Żyj smacznie i zdrowo, a także Programu Zdrowotnego Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) w Małopolsce.
          Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy naszych uczniów, ich rodziny, sąsiadów oraz wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy, a zatem tego dnia w progi naszej szkoły zawitało wielu gości. Jako pierwsi przybyli: pani Ewa Czubryt – prezes koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz pan Maciej Drabczyk –przedstawiciel firmy Pharmbos, którzy przygotowali prelekcję na temat cukrzycy i jej powikłań, a następnie nieodpłatnie mierzyli wszystkim chętnym poziom glukozy. Z kolei o promocję zdrowia, higieny i właściwego odżywiania zadbała w swoim wystąpieniu pani Danuta Paś - nasza szkolna higienistka, która następnie wspierała gimnazjalistów w badaniu ciśnienia tętniczego krwi. Oprócz tego badania chętni uczniowie mogli także dokonać pomiaru swojego wzrostu, wagi, a także BMI, ale tylko ci, którzy wykonali wszystkie badania, otrzymali certyfikaty zwalniające z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych w jednym, wybranym przez siebie dniu.
          Ogromnym zainteresowanie uczniów wzbudziło przybycie pani Moniki Kuli oraz pani Moniki Duch – reprezentujących Studio Urody Sun Power w Bukownie, które młodszym uczniom ozdabiały twarze niezwykłymi malunkami, z kolei gimnazjalistki korzystały z porad, jak zadbać o swoją skórę, włosy i paznokcie oraz zgłębiały tajemnice dyskretnego makijażu.
          W przygotowanie Szkolnego Dnia Zdrowia aktywnie włączyli się także uczniowie klasy II i III gimnazjum, którzy pomagali przeprowadzać i dokumentować badania, a przede wszystkim zachęcali do uprawiania sportu, przygotowali prezentacje multimedialne, a także pokaz tańca breakdance (w tej roli niezastąpiony Kuba Gajewski) i aerobiku, do którego przyłączyli się ich młodsi koledzy. Dla uczniów klasy II była to doskonała okazja do zrealizowania projektu edukacyjnego Mierzymy, ważymy, liczymy – w jaki sposób styl życia wpływa na nasze zdrowie?
          Ostatnią atrakcją przygotowaną tego dnia dla naszych uczniów było spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej Stare Bukowno, którzy w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o trudach swojej pracy, ale przede wszystkim zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej i liczne porady, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Spotkanie to było dla nas szczególne również dlatego, że przybyli strażacy: Patryk Adwent i Jeremiasz Motak to absolwenci naszej szkoły. Jeszcze raz dziękujemy zaproszonym gościom i wszystkim, którzy pomogli nam przygotować to wiosenne święto zdrowia.