• Zielona szkoła 2013

        • W dniach od 31.05. do 14.06. 2013 roku klasa III uczestniczyła w „zielonej szkole” w Mrzeżynie. Opiekę wychowawczą sprawowały panie: Lidia Mańka i Magdalena Pietras. Nad zdrowiem uczestników kolonii czuwała pielęgniarka, pani Teresa Pancewicz.

          Przed wyjazdem uczniowie zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa podczas podróży autokarem oraz statkiem, a także z zasadami poruszania się w kolumnie pieszej. Po przybyciu do ośrodka wczasowego Bogdanka w Mrzeżynie  zostali przydzieleni do swoich pokoi i zapoznani z regulaminem ośrodka. Następnego dnia odbył się pierwszy spacer do miasteczka oraz przywitanie z morzem. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego opalania się. Zostały ogłoszone konkursy między innymi: czystości, na najlepiej wykonaną rzeźbę z piasku, najciekawsze opowiadanie, konkursy plastyczne.

          Podczas pobytu na zielonej szkole uczniowie zdobyli wiedzę o krajobrazie nadmorskim, rodzajach wybrzeża, obserwowali przyrodę nadmorską, poznali historię i kulturę kaszubską. Odbyli trzy wycieczki autokarowe do Kołobrzegu, na Wolin oraz do Zieleniewa oraz pieszą do Rogowa. Podczas wycieczki do Kołobrzegu, który znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, zwiedzili  Bazylikę Mariacką, Muzeum Oręża Polskiego, molo, odbyli rejs statkiem  „Wiking” po morzu i uczestniczyli w imprezie pirackiej.  Poznali sposoby transportu wodnego, pogłębili wiedzę dotyczącą pracy rybaków.

          W Muzeum Oręża Polskiego dzieci z zainteresowaniem oglądały  zgromadzone tam eksponaty i słuchały opowiadania przewodnika o historii naszego kraju.                                                                                                  

          Podczas wycieczki  na Wolin uczniowie zwiedzili Muzeum Przyrodnicze, gdzie zapoznali się z fauną i florą Wolińskiego Parku Narodowego oraz okolice Jeziorka Turkusowego, Trzęsacz, Międzyzdroje ze sławną aleją gwiazd i Kamień Pomorski.

          Trzon Muzeum Przyrodniczego stanowi 5 sal wystawienniczych. Ekspozycje stałe prezentują piękno i niepowtarzalność przyrody Parku, bogactwo fauny i flory (między innymi ptactwo Wstecznej Delty Świny z największą w polskich muzeach kolekcją samców batalionów w szacie godowej, reprezentatywne dla fauny Wolina ssaki leśne, a także zwierzęta wodnych ekosystemów Parku), budowę geologiczną wyspy oraz bursztyn bałtycki. Wystawa "Przyroda Wolińskiego PN" to realistyczne dioramy, przedstawiające zwierzęta w ich naturalnych środowiskach Obok budynków muzealnych ustawiono woliery, w których zamieszkują bieliki uratowane przez pracowników parku.

          Dzieci  z zachwytem podziwiały urokliwe Jeziorko Turkusowe i  eksponaty w Muzeum Przyrodniczym.

          Warto było pojechać do Trzęsacza, który położony jest na typowym brzegu klifowym, dzieci mogły tutaj zobaczyć ruiny kościoła a raczej  pozostałości po wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku gotyckim kościele pw. św. Mikołaja. Świątynia pierwotnie wzniesiona w odległości ok. 1,8-2 km od brzegu morza, pośrodku wsi, uległa zniszczeniu w wyniku procesów abrazyjnych. Do dzisiaj zachowała się jedynie południowa ściana kościoła znajdująca się u szczytu klifu. Tutaj właśnie dzieci wysłuchały pięknej legendy o mikołajku nadmorskim. Wiedzą, że jest to roślina chroniona, która rośnie na wydmach polskiego wybrzeża.

          W Międzyzdrojach podziwiali aleję gwiazd a w Kamieniu Pomorskim zwiedzili romańsko - gotycką Konkatedrę Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna, która jest nekropolią książąt pomorskich z dynastii Gryfitów.

          Podczas wycieczki do Zieleniewa do wioski „Dziki Zachód” uczniowie zwiedzili mini – zoo, odbyli przejażdżkę na koniu, strzelali z łuku i uczestniczyli w zawodach sportowych i sprawnościowych, poznali i nauczyli się tańca kowbojskiego, tworzyli muzykę na instrumentach charakterystycznych dla kultury Indian.

          Pobyt w wiosce „Dziki Zachód” na długo pozostanie w pamięci dzieci.

          Najwięcej czasu dzieci spędzały na plaży, gdzie w zależności od pogody, spacerowały brzegiem morza lub urządzały ciekawe zabawy. Chłopcy najczęściej grali w piłkę nożną, dziewczynki w dwa ognie, wszyscy bardzo chętnie budowali  z piasku, tworząc  bardzo pomysłowe rzeźby. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w wyścigach. Podczas zabaw na plaży dzieci zbierały muszelki, miały również możliwość obserwowania, w jaki sposób są chronione wydmy, które podlegają prawnej ochronie na całym wybrzeżu polskim. Dowiedziały się, że widoczne ogrodzenia są zabezpieczeniem przed spacerami turystów i przed wyrywaniem rosnących tam roślin, które stabilizują wydmy poprzez swój system korzenny.

          Ulubionym zajęciem kolonistów były zabawy na placu zabaw i mecze piłki nożnej. Każdego dnia urządzane były długie spacery, podczas których  koloniści zwiedzali Mrzeżyno i dokonywali upragnionych zakupów. Odbyli również spacer do pobliskiego Rogowa, gdzie zwiedzili Fort – Rogowo Muzeum, w którym zgromadzono kolekcję eksponatów związanych z historią wojskową i regionalną. Bardzo dużą popularnością cieszyły się spacery po okolicznych lasach, gdzie dzieci miały możliwość uczestniczenia w „żywej lekcji przyrody”.

          Wieczory dzieci spędzały na dyskotekach lub przy ogniskach, gdzie z ogromnym zapałem piekły kiełbaski.

          Niezapomnianych chwil dostarczyły Neptunalia, podczas których koloniści poddani  zastali różnorodnym próbom sprawnościowym, musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą dotyczącą krajobrazu nadmorskiego, składali przysięgę Neptunowi, że będą dbać o środowisko przyrodnicze, chronić je. Wszyscy pozytywnie przeszli te próby i  każdy kolonista uzyskał nowe  charakterystyczne imię. Z zachwytem oglądały pokaz sztuk magicznych.

          W trakcie dwutygodniowego pobytu na kolonii uczniowie brali udział w wielu konkursach tj. konkurs  na najmilszego i najmilszą kolonistkę, wiersz o kolonii, konkurs plastyczny, rzeźby z piasku.  W czasie pobytu na kolonii każdego dnia sprawdzana była czystość w pokojach, dzieci otrzymywały punkty za posprzątanie swojego pokoju. Konkurs cieszył się dużą popularnością, widać było zaangażowanie ze strony dzieci. Podczas pobytu na kolonii dzieci cieszyły się dobrym zdrowiem, żadne dziecko nie wymagało wizyty lekarza ani poddawania kosztownemu leczeniu. Na zakończenie kolonii każde dziecko dostało  dyplom  a zwycięzcy poszczególnych konkursów również ciekawe nagrody.

          Wyjazd dzieci na zieloną szkołę został zrealizowany przy udziale pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.